Zalety płyty MDF

Płyta MDF (z angielskiego Medium Density Fibreboard) to płyta pilśniowa średniej gęstości, materiał konstrukcyjny wytwarzany przez rozdrobnienie resztek drewna twardego lub miękkiego na drobne cząstki. Następnie włókna drzewne łączy się z woskiem i spoiwem żywicznym i traktuje wysoką temperaturą i wysokim ciśnieniem.

Płyta MDF posiada sporo zalet, dlatego jest tak często i chętnie wykorzystywana głównie w branży meblarskiej, ale także w wykończeniach i budownictwie. Płyta MDF jest generalnie tańsza niż sklejka. Jej powierzchnia jest bardzo gładka, co sprawia, że świetnie nadaje się do malowania. Płyta MDF jest też bardzo spójna, więc jej krawędzie cięcia są gładkie i nie ma na nich pustych przestrzeni ani drzazg.

Ze względu na gładkie krawędzie można używać frezarki do tworzenia dekoracyjnych krawędzi. Konsystencja i gładkość płyty MDF pozwala na łatwe wycinanie szczegółowych wzorów (takich jak wzory w kształcie przewijania lub faliste) za pomocą piły przewijarki, piły taśmowej lub wyrzynarki.

Płyta MDF posiada też niestety pewne wady. Podobnie jak płyta wiórowa, płyta MDF nasiąka wodą i innymi płynami jak gąbka i pęcznieje, o ile nie jest bardzo dobrze uszczelniona ze wszystkich stron i na krawędziach.

Ponieważ płyta MDF składa się z tak drobnych cząstek, nie trzyma się dobrze śrub. Ze względu na swoją gęstość płyta MDF jest bardzo ciężka, co może utrudniać pracę z nią.

Płyty MDF nie da się też zabejcować. Nie tylko nasiąka bejcą jak gąbka, ale ponieważ na płycie MDF nie ma słojów drewna, po zabejcowaniu wygląda okropnie.

MDF zawiera lotne związki organiczne (np. mocznik-formaldehyd), dlatego należy zachować ostrożność podczas cięcia i szlifowania, aby uniknąć wdychania ich cząsteczek.

Ponieważ płyta MDF nie radzi sobie dobrze z wilgocią, jest bardziej odpowiednia do zastosowań wewnętrznych, np. w meblach. Ponadto, ze względu na niekierunkową strukturę ziarna, płyta MDF jest idealna do cięcia, obróbki i wiercenia bez drzazg i odprysków. Jej gładka powierzchnia sprawia, że jest to dobry wybór dla prostych elementów wystroju wnętrz, które będą malowane, szafek, półek, listew itp.